ПУ “Дечја радост” је поносни учесник Ерасмус+ програма европске уније PATHWAYS пројекта, који окупља шест различитих партнера из Италије, Литваније, Румуније, Србије и Португала. Наша установа се у пројекат укључила на позив координаторке невладине организије из Србије „Помоћ деци“. Пројекат има за циљ стварање инклузивног образовног окружења које подржава индивидуалне потребе сваког детета, као и повећање учествовања родитеља у образовању деце, а нарочито у областима стварања дигиталног окружења и заштите животне средине. Визија PATHWAYS пројекта је признавање јединствености сваког детета са његовим/њеним потребама и различитостима, које делује као активни члан заједнице. Настоји се да се створи инклузивно образовно окружење које подржава индивидуалне потребе сваког детета. Кроз различите активности и сарадње, пројекат промовише:
- Интегрисан приступ учењу и развоју: Заснива се на повезаном искуству онога што дете чини и доживљава у за њега смисленим ситуацијама.
- Инклузивно образовање: Уважавање права све деце на образовање кроз инклузивну праксу, у средини која уважава различитост и развија осетљивост на дискриминацију.
- Активно учешће заједнице и породице: Подстицање деце да буду активни чланови својих заједница, кроз различите пројекте и иницијативе.
ПРОЈЕКТНИ ТИМ НА НИВОУ УСТАНОВЕ
КООРДИНАТОРИ: Весна Чанковић – васпитач, Милана Војводић- психолог
РЕАЛИЗАТОРИ : Тања Богданов, Биљана Голубовић, Јелена Павловић, Тијана Вучковић, Јелена Кончар, , Маријана Лековић-Шалковић, Надежда Јовановић – васпитачи и Наташа Богојевић, Марија Бузејка. Слађана Богојевић – медицинске сестре-васпитачи.
Активности у ПУ “Дечја радост” Панчево
У ПУ “Дечја радост”, васпитачи и предавачи су се посветили спровођењу активности које укључују децу и родитеље на теме: инклузивност, дигитална окружења и зелена окружења. ПУ „Дечја радост“ се представила активностима (које су биле интегрисане у пројектима у васпитно-образовним групама) реализованим од априла до октобра 2024. године.
- Очистимо места која волимо: Циљ је подстицати код деце развијање свести о очувању своје непосредне околине, као првог корака за очување планете.
- Падлет у вртићу: Укључивање родитеља у свакодневне активности у вртићу путем Падлет платформе; подизање нивоа сарадње свих актера у животу вртића; праћење, бележење и рефлексија свакодневног рада са децом.
- Модел транзиције из јаслица у обданиште: Пружање могућности деци и породицама да активно учествују у процесу транзиције детета из јаслица у обданиште; креирање прилика за учешће и партнерство породице у животу вртића.
- Освести се и осети природу (Mind up and feel the nature): Развијање свести о узајамној повезаности људи и природе и бриге за животну средину; развијање проактивног односа према животу и окружењу.
- Партиципација музички даровите деце: Пружање подршке добробити сваког детета кроз радост открића, стварања и изражавања кроз музику у инспиративном окружењу.
Студијска Посета Литванији
Један од значајних догађаја у оквиру PATHWAYS пројекта била је студијска посета Литванији, одржана у априлу 2024. године. Током ове посете, учесници су имали прилику да се упознају са литванским системом рада са и размене искуства са практичарима.
Завршни Састанак у Бриселу
Завршни састанак пројекта PATHWAYS одржан је у Бриселу, где су се окупили сви партнери како би сумирали постигнуте резултате и дискутовали о будућим корацима. Овај састанак је био прилика за евалуацију пројекта, размену повратних информација и планирање даљих активности које ће допринети одрживости и ширењу постигнутих резултата
Учешће у пројекту PATHWAYS представља значајан допринос унапређењу образовног система и холистичког развоја деце у ПУ “Дечја радост”. Посвећеност и стручност доприносе стварању инклузивног и подржавајућег окружења за све учеснике пројекта.
PATHWAYS пројекат пружа значајне прилике за професионални развој и међународну сарадњу. Компендијум образовних активности представља драгоцен ресурс за едукаторе и родитеље, пружајући им алате и идеје за подршку холистичком развоју деце.
Родитељи су изразили захвалност и задовољство због прилике да они и њихова деца учествују у овако значајном и корисном пројекту.
У оквиру пројектних задатака, у месецу новембру су представљени циљеви, активности и резултати родитељима, представницима локалне самоуправе, просветним саветницима, просветним инспекторима из Панчева, координаторки асистената који пружају подршку деци са потребом за додатном подршком у раду, колегама из основних и средњих школа, председници удружења васпитача „Чигра“ Слађани Драшковићи, као и колегама из наше установе.